Marilyn Monroe Kimdir?

MARİLYN MONROE KİMDİR?

DOĞUM TARİHİ: 1 Haziran 1926
DOĞUM YERİ: Los AngelesCA, ABD
ÖLÜM TARİHİ 5 Ağustos 1962 ( 36 yaş )
BURCU: İkizler
BOYU ve KİLOSU: 166 cm., 54 kg.

Hakkında
1950'lerden itibaren dünyanın en çekici kadını olma unvanını kazanmış ve Some Like It Hot (Bazıları Sıcak Sever) adlı romantik komedi filmiyle yıldızlaşmıştır. Diğer unutulmaz filmleri arasında 1955'teki The Seven Year Itch (Yaz Bekarı) ve 1953'teki Gentlemen Prefer Blondes (Erkekler Sarışınları Sever) bulunmaktadır. Özel yaşamındaki sorunlar onu depresyona ve madde bağımlılığına itmiş, kariyerinin zirvesindeyken 36 yaşında aşırı dozda barbitürat nedeniyle yaşamını yitirmiştir.

Şöhret Öncesi
Gerçek adı Normandiya Jeane Mortenson olarak henüz 15 yaşındayken Kaliforniya Güzellik Kraliçesi seçilmiştir. Marilyn Monroe adını kullanmadan önce Blue Book adlı ajansa bağlı olarak modellik yapmıştır.

Diğer Ayrıntılar
Son filmi,1961 yılında gösterime giren The Misfits (Uygunsuzlar) adlı, senaryosu kocası Arthur Miller tarafından yazılan dram filmidir. Chanel No.5 parfümünün reklam yıldızıdır. Gece ne giydiği sorulduğunda “hiç bir şey sadece Chanel No.5 giyerim” demiştir. 

Aile Hayatı, Sevgilisi
İlk evliliğini 1942-1946 yılları arasında James Dougherty ile yapmıştır. 1954 yılında Joe DiMaggio ile 9 ay süren bir evlilik yaşamıştır. Üçüncü ve son evliliğini ise senarist yazar Arthur Miller ile 1956’ya yapmış ve 1961'de boşanmıştır. Eski ABD Başkanı J: F. Kennedy’nin sevgilisi olduğu yönünde de dönemin basınına sıkça konu olmuştur.

Onunla İlişkili
1959'daki hit filmi Some Like It Hot’da Tony Curtis ve Jack Lemmon başrollerde yer almıştır. 

Marilyn Monroe yabancı kadın oyuncular, ABD doğumlu ünlüler, 1 haziran doğumlu ünlüler ve ikizler burcu ünlüler listesinde yer almaktadır. Marilyn Monroe hakkında başka bilgilere sahipseniz yorum yazarak içeriği geliştirmemize katkıda bulunabilirsiniz.

Yorumlar

YENİ BİYOGRAFİLER